22 от включените в дневния им ред 23 докладни записки приеха на своето заседание днес общинските съветници от Разград. Предложенията за решения бяха представени от Кмета Добрин Добрев и заместник-кметовете Елка Неделчева, Зорница Евгениева и Хабибе Расим.
Шест от докладните бяха свързани с изменения на общински наредби. Четири от тях се актуализират съобразно годишната инфлация от 2,2% и във връзка със Закона за въвеждане на еврото в Република България: Наредба № 2 на Общински съвет Разград за придобиване, управление и разпореждане с имоти и вещи-общинска собственост; Наредба № 13 на Общински съвет Разград за рекламната дейност на територията на Община Разград; Наредба № 17 на Общински съвет Разград за условията и реда за установяване жилищните нужди на граждани, настаняване под наем и продажба на общински жилища; Наредба № 21 на Общински съвет Разград за управление и разпореждане с имотите общинска собственост на територията на Бизнес зона „Перистър“ град Разград. Наредба № 16 на Общински съвет Разград за управление, ползване и разпореждане със земите от общинския поземлен фонд пък бе изменена в съответствие с промени в националното законодателство в тази сфера – Закона за собствеността и ползването на земеделските земи. В Наредба № 12 на Общински съвет Разград за организацията на движението по общинските пътища и улици на територията на Община Разград изменението е свързано основно с въвеждане на правила за движение на индивидуални електрически превозни средства. До момента подобни правила н нормативния документ липсваха. От влизането в сила на изменената Наредба №12 максималната разрешена скорост на водачите на електрически тротинетки ще е 25 км./ч. забранява се движението на индивидуални електрически превозни средства в паркове, градини, площади, детски площадки, площи, предназначени само за пешеходци, тротоари, както и в рамките на кръстовище с пресичания на пешеходни зони. Изменения в наредбата има и по отношение на регистрацията на ППС с животинска тяга.

Със свое решение съветниците одобриха и предложение за изменение и допълнение на Програмата за управление и разпореждане с 12 имота-общинска собственост, за част от които е проявен интерес за закупуване или ползване под наем, за настаняване на пчелин, за поставяне на преместваем търговски обект и на банкомат. За друг поземлен имот в Разград, включен в Програмата, с площ 1515 кв.м. бе взето решение за провеждане на търг с тайно наддаване. Началната тръжна цена е 256 438 лв.

Съветниците одобриха предложението на Кмета Добрин Добрев за кандидатстване с проектно предложение „Подобряване на материалната база на социалните услуги „Информиране и консултиране“ (като общодостъпна и специализирана услуга), „Застъпничество и посредничество“, „Общностна работа“, „Терапия и рехабилитация“, „Обучение за придобиване на умения“ (като общодостъпна и специализирана услуга), които ще се предоставят в рамките на Общностен център за деца и семейства“ в гр. Разград“ по Компонент 1 „Придобиване на дълготрайни активи, текущо поддържане на материална база“, изграждане на нова, реконструкция и модернизация на съществуваща материална база за предоставяне на социални услуги“, финансирана от Фонд „Социална закрила“. Проектното предложение е на стойност 67 000 лв.

Съветниците одобриха и предоставяне на дървесина от общинския горски фонд на още две кметства и 11 пенсионерски клуба – общо 96 кубика. Припомняме, че на февруарската сесия бе взето подобно решение, така общото количество предоставени дърва на социални групи и общински структури стана 1302 куб.м.
Общинските съветници одобриха годишен доклад за 2024 г. за наблюдение на изпълнението на Плана за интегрирано развитие на община Разград 2021 – 2027 г.; както и: отчет за изпълнение на Програма за опазване на околната среда на Община Разград за 2024 година; анализ на потребностите от подкрепа за личностно развитие на децата и учениците в община Разград; отчет за дейността на Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните през 2024 г.; отчет за дейността на Общинския съвет по наркотични вещества и Превантивно – информационен център към него през 2024 г. и план за работата на ОБСНВ и ПИЦ за превенция на употребата и злоупотребата с наркотични вещества за 2025 г.
Одобрено бе и издаване на разрешения за изготвяне на подробни устройствени планове за два поземлени имота в местностите „Арменски лозя“ и „Дянковски път 3“.
Положително бе становището на съветниците и относно предложението за продажба на имот-частна общинска собственост в Радинград на цена 18 955 лв., 30% от които ще се използват за финансиране на изграждане, основен и текущ ремонт на социална и техническа инфраструктура на територията на населеното място. Съветниците дадоха и съгласие за продажба на терени общинска собственост, представляващи придаваеми части по улична регулация и учредяване на безвъзмездно право на ползване върху част от имот в горска територия за настаняване на пчелни семейства.
Най-оживени дискусии предизвика предпоследната докладна записка – за разрешение за изработване на проект и одобряване на задание за частично изменение на Общия устройствен план /ОУПО/ на Община Разград, одобрен с Решение № 209 по Протокол № 15 от проведено на 26.11.2024 г. заседание на Общински съвет-Разград, разрешение за изготвяне на проект и одобряване на задание за подробен устройствен план -ПУП – ПП, ПЗ. Една от причините за предложеното изменение бе инвестиционни намерения за изграждане на две електроцентрали от възобновяем енергиен източник вятър – 7 ветрогенератора и една повишаваща подстанция върху 380,67 дка в землищата на Ясеновец и Мортагоново и 11 ветрогенератора и една повишаваща подстанция върху 492,663 дка в землището на Раковски. Сред другите причини за изменение на Общия устройствен план бе определяне на обходен маршрут по южната страна на града, трасето на новия общински път свързващ РП II-49 „о.п. Търговище – о.п. Разград – Кубрат – Старо село – (Русе – о.п. Тутракан)“ и РП III-204 „о.п. Разград – Ломци – Попово – Славяново – Долец – Добротица – (Велико Търново – о.п. Омуртаг); както и необходимостта от изграждането на нови източници на питейна вода за населените места в общината, за което са определени терени общинска собственост в землището на с.Ушинци, чието предназначение трябва да отговаря на новите им функции, а също и промяна в строителните граници на с.Гецово с включване на поземлени имоти към територията на населеното място, които към момента са разполовени от регулационната линия на строителната граница.
Общинският съветник Елис Фейзиева направи предложение от докладната да отпадне изменението, касаещо землището на Раковски, като го аргументира с неизяснени въпроси от екологичен и стопански характер. Това бе одобрено от мнозинството общински съветници с 19 гласа „за“ и 6 „против“. След като на съветниците бе предложен за цялостно одобрение на докладната вариант без текстовете, касаещи Раковски, стана ясно, че разпоредба на Закона за устройство на територията изисква при изменение на действащ общ устройствен план да има одобрение от Експертен съвет. Така докладната бе отложена за следващо заседание на Общинския съвет.
Съветниците приеха и една докладна записка, внесена по извънредния способ. Те определиха председателя на Постоянната комисия по законност Станислава Русева да представлява Община Разград на извънредно Общо събрание на акционерите на МБАЛ“Св. Иван Рилски“ на 24 април. Съветниците упълномощиха г-жа Русева да гласува „за“ и по двете точки в дневния ред – промяна в капитала на дружеството съгласно Решение на Министерски съвет за апортиране на движими вещи и промяна в Устава на дружеството. От дискусиите стана ясно, че към момента Община Разград притежава 3,78% от дяловете в дружеството, след изменението ще станат 3,72%. Делът на държавата пък е 90,02%, след изменение би станал 90,21%.
Проектите за докладни, взетите решения, както и видеозаписи от заседанията на Общинския съвет и на комисиите към него са публикувани на сайта на Община Разград в секция Общински съвет.