На заключителна пресконференция по проекта Кметът на Община Разград Добрин Добрев представи дейностите по изпълнение и резултатите от инвестицията „За по-отговорна и зелена Общинска администрация чрез внедряване на енергийноефективни мерки в административната сграда на Община Разград“, който Община Разград реализира в изпълнение на Договор № BG-RRP-4.020-0295-C01 по Национален план за възстановяване и устойчивост. Кметът Добрин Добрев коментира, че заключителната пресконференция предшества с броени дни завършването на обекта, периодът на изпълнение на проекта е от юни 2024 г. до юни 2026 г.

Основната цел на инвестицията бе изпълнение на мерки и дейности, които да доведат до енергийно обновяване на сграда публична общинска собственост с предназначение за административна дейност на Община Разград.

Сградата с административен адрес гр. Разград, бул. „Бели Лом“ № 37 А е построена през 1984 г., а през 2008 г. са построени две двуетажни постройки от източната и западната част на високото тяло. Причини за реализиране на инвестицията са: лоши енергийни характеристики на сградата; високи разходи за отопление и охлаждане на сградата; намаляване на емисиите на парникови газове и необходимост от подобряване на условията в помещенията за предоставяне на услуги и работа.
Предвиденият пакет от мерки за подобряване на енергийните характеристики на сградата включваше: топлоизолиране на външните стени на сградата; топлоизолиране на покрива на сградата; топлоизолиране на пода на сградата; подмяна на дограма; подмяна на водогрейни отоплителни инсталации и климатични инсталации; инсталиране на фотоволтаична електроцентрала.

Обща стойност на инвестицията е 4 114 562 лева (2 103 742,15 €), от които 121 380 лв. е собственият принос на Община Разград.
Проектирането и строително-монтажните дейности бяха извършени по сключен договор с ДЗЗД „ХАЯ ИНВЕСТСТРОЙ 2017“. Извършени строително-монтажни дейности са: топлинно изолиране на външни стени, покрив и под с каменна вата с дебелина 12 см; демонтаж на дървена и метална дограма и монтаж на PVC дограма -петкамерна със стъклопакет с едно нискоемисионно стъкло (VI, VII, VIII, IX,Х и част от XI етаж); подменени котли, които са пригодени за работа с водородно-кислородна смес; инсталирана покривна фотоволтаична електрическа централа с капацитет 100 kWp. Изградена бе и достъпна архитектурна среда – рампа с площадка до служебния вход на сградата, възстановена бе и мълниезащитна инсталация.
Очаквани резултати от изпълнението на инвестицията са: подобряване на топлофизичните характеристики на сградата; достигане клас „А“ на енергопотребление; достигане до специфичен разход на първична енергия от 89,97 kWh/m2y при настоящ такъв 201,25 kWh/m2y; спестяване на 55,56% от разхода за енергия за отопление на сградата; подобряване на условията на работа в помещенията и предоставяне на по-добро административно обслужване на населението и удължаване на жизнения цикъл на сградата.
На заключителната пресконференция присъстваха: областният управител Айлин Башева, заместник областния управител д-р Косьо Косев, заместник-кметовете Полина Иванова, Хабибе Расим и Зорница Евгениева, секретарят на Община Разград Нели Добрева. Още снимки вижте на Фейсбук страницата на Община Разград


