Кметът на Община Разград Добрин Добрев откри местна конференция в Разград по проект „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, организирана от Българската телеграфна агенция по проект, реализиран с подкрепата на Европейската комисия. Г-н Добрев поздрави БТА и генералния директор Кирил Вълчев за широкообхватната дейност на агенцията през последните години, като допълни, че въпросите за сближаването, прекия принос на ЕС, участието на България в реализирането на проекти, достигането на Европа до всяко кътче на нашата Родина са важна и чувствителна тема.

Кметът Добрин Добрев представи пред участниците в конференцията част от реализираните и подготвените от Община Разград европроекти в сферата на образованието и културата. Той припомни, че от 2007 г. насам благодарение на два мащабни проекта е обновен сградният фонд на училищата и детските градини в областния град, както и на някои училища в населените места. В първия програмен период от влизането на България в ЕС бяха основно санирани 7 училища, а във втория бяха инвестирани 11 милиона лева в ремонти на училища и 7 детски градини. Това значително подобри физическата среда в образователните структури, а с това допринесе и за подобряване качеството на учебния процес – заяви Кметът Добрин Добрев. Той допълни, че тези проекти се надграждат през настоящия програмен период с въвеждане на иновации в образованието като изграждане на СТЕМ-центрове в училищата.

Г-н Добрев заяви, че културата също е във фокуса на Община Разград и това личи по реализираните проекти и предстоящите инициативи. Той припомни проекта за основен ремонт на Художествената галерия „Проф. Илия Петров“, като с новия облик тя се превърна в една от най-красивите галерии в страната. Кметът припомни и проектите за ремонт на РБ“Проф. Боян Пенев“ за консервация и реставрация на Археологическия резерват Абритус с изграждане на Интерактивен музей, като допълни, че по новата програма „Развитие на регионите“ предстои инвестиране на немалък финансов ресурс за облагородяване и надграждане на пространството около резервата. С него ще бъде осигурена достатъчно експозиционна площ за представяне на фонда на Регионалния исторически музей и ще бъде изграден Интерпретационен център. Този проект е свързан и с развитието на туризма и възможностите за привличане на международни и български туристи, които преминават по пътя Русе – Варна, целта е музеят да стане по-достъпен и интересен за тях – каза г-н Добрев.
В местната конференция с водещ кореспондентът на БТА Садет Кърова взеха участие още: генералният директор на БТА Кирил Вълчев, главният секретар на Областната администрация Михаил Тодоров, експертът в Областния информационен център Емил Чанков, Цвета Петрова – старши експерт по Обществени науки и гражданско образование и религия в РУО-Разград, директорът на Филиала на Русенския университет „Ангел Кънчев“ в Разград проф.д.н. Станка Дамянова, директорът на Регионалния исторически музей Таня Тодорова, директорът на Капански ансамбъл-Разград Светослав Стойчев, главният библиотекар в Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ Мила Маринова, директорът на Основно училище „И.С.Тургенев“ Милена Орешкова и зам.-директорите на Професионалната гимназия по химични технологии и биотехнологии „Мария Кюри“ Емилия Цветкова и Валентина Александрова.
Със своята инициатива БТА си поставя за цел да предоставя информация на широката общественост и да насърчава открит диалог относно политиката на сближаване, резултатите на местно ниво и изпълнението на политическите приоритети на Европейския съюз. В периода от ноември 2024 г. до септември 2025 г. БТА ще организира дискусии в пресклубовете си в над 30 български града, както и трансгранични конференции в Белград, Босилеград, Букурещ, Одрин, Скопие и Солун. Проектът е продължение на два проекта, изпълнявани от БТА през 2023 и 2024 г. и надгражда дейностите и постигнатите резултати.