В рамките на Маратона на четенето, по покана на главния библиотекар на РБ „Проф. Боян Пенев” Петя Аврамова, в Разград гостува младият илюстратор Мая Бочева, съобщиха от културната институция. Тя е завършила анимационна режисура в НБУ, работи като аниматор по различни анимационни проекти, рекламни клипове, обучителни филми. Илюстрира най-различни проекти, книги, списания. Има опит в създаването и на малки бутикови игри. Създава собствена мултимедийна поредица от интерактивни приказки с образователни елементи, които излизат на книги и на мобилни апликации.
В Разград Мая Бочева проведе две вълнуващи срещи с ученици от начален етап – в Детския отдел с възпитаниците на ОУ „Н.Й.Вапцаров” от ІІ в кл. и ІІ г кл. с класни ръководители Румяна Иванова и Татяна Маркова и в ОУ „Васил Левски” с учениците от І а кл. и от І г кл. с класни ръководители Валентина Георгиева и Анжелина Черникова.
В изключително забавна обстановка Мая Бочева успя да обгрижи всяко едно дете и да го провокира играейки. Обясни защо е избрала като свой псевдоним Уики, като нарицателно за забавно.
Любознателните деца останаха много впечатлени от играта на книгата: „Колко е часът? – Наръчник за Времето“. Заедно обсъдиха: „Що е то Времето? Как успява да тече, да лети или пък нужно ли е да го пестим?“. Мая Бочева ги провокира приятно и с апликацията за таблети и телефони: „Кой светна луната?“, като търсиха думички и ги сглобяваха в изречение.
Мобилното приложение, както и целият “Туй-Онуй” проект е с цел ученето да се случва по естествен начин по пътя на любопитството и с помощта на фантазията и затова той се ползва, като допълнително, помощно учебно средство и се състезава именно в категории свързани с обучението. В момента водещата цел на Мая Бочева е да разпространи проекта по всички училища и детски градини в нашата страна, за да може да се ползва от всички дечица безплатно.
Всички деца получиха стикери, на които е написан сайта, откъдето могат да изтеглят безплатно приложението. „Дигиталните деца” са гъвкави, динамични и освободени, трудно спазват правила и норми, защото ежедневието им е „цветно”, а „експресивността” е техният стил на оцеляване. Подобни книги с апликации дават поле за изява на децата и възможност да учат в приятна обстановка.
Мая Бочева сподели, че е изключително впечатлена от поканата на Регионалната библиотека, тъй като досега са я канили родители и учители. Поздрави ръководството на културната институция за находчивостта и желанието да бъде полезна за своите потребители.